FOTORELACJA

Phantom Taxi Ride, Lov, Icons Of The Brave w Hard Rock Cafe - fotorelacja

8 grudnia 2009, w warszawskiej Hard Rock Cafe wystąpili: Phantom Taxi Ride, Lov oraz Icons Of The Brave. Założony we wrześniu 2005 roku Phantom Taxi Ride łączy melodyjna mieszankę mocnych gitarowych dźwięków i wpadających w ucho analogów. PTR jest pomysłem 26 letniego autora piosenek Krzysztofa Rycharda, od wielu lat aktywnego uczestnika warszawskiej sceny muzycznej. Styl Phantom Taxi Ride można określić jako gitarowo-elektroniczny-powerpop. Do swoich głównych inspiracji zespół zalicza takie grupy jak Blur, Radiohead, Pavement, Stereolab, czy Flaming Lips. W warstwie lirycznej dominują „storytellingi” i społeczny komentarz; historie relacji damsko-męskich, mroki życia w mieście i krytyczne spojrzenie na nasza rzeczywistość.

Debiut fonograficzny grupy miał miejsce w marcu 2007 roku, kiedy to numer „Leave You Alone „ ,nakładem Polskiego Radia ukazał się na składance „Piotr Stelmach prezentuje Offensywa 1”, prezentującej najciekawsze gitarowe i elektroniczne młode zespoły. W sierpniu 2007 ukazała się druga część składanki „Offensywa 2”, na którą zespół został zaproszony z piosenką „Devil Taxi Ride”. 23 czerwca 2008 roku miała miejsce premiera składanki „Offsesje” ; pierwszej w historii polskiej fonografii płyty z sesjami radiowymi. Wszyscy członkowie zespołu, pomimo młodego wieku mają już pewne doświadczenie- Krzysztof Rychard ( wokal, gitara, klawisze - grał koncerty/współpracował z takimi zespołami i artystami jak T.Love, Dizkret & the Headnods, Tworzywo Sztuczne/Fisz , Grammatik/Eldo,), ( perkusja, akai mpc,) ,Paweł „Czipis” Grudniak (bas -Wilsonsquare) oraz Jan Pstrokoński ( m.in. Dizkret & The Headnods, Bałagan Mistrzow) Skład koncertowy zespołu uzupełnia Bartek Rzeczycki , odpowiedzialny za klawisze , warstwe elektroniczną i chórki ( również Wilsonsquare i inne projekty).

Na przestrzeni dwóch lat działaności zespół zagrał ponad 50 koncertów w kraju i za granicą (m.in. świetnie przyjęte koncerty w Belgii, Holandii, Luksemburgu, na festiwalu Planas A na Litwie, oraz tegorocznym Off Festiwalu w Mysłowicach.) Ważnym punktem w działalności zespołu były również występy transmitowane na żywo przez Program 3 Polskiego Radia. Muzycy maja na koncie koncerty z takimi gwiazdami krajowej sceny alternatywnej jak Pogodno , T.Love czy Komety. Utwory PTR wielokrotnie pojawiały się w znanych audycjach takich rozgłośni radiowych jak Program 3 Polskiego Radia, Radio Bis, Radio Jazz, czy Roxy FM . Aktualnie PTR jest w trakcie nagrywania swojego debiutanckiego albumu zatytułowanego roboczo „Politics Of Haunted Attics”. W październiku 2007 Phantom Taxi Ride zdobyło Grand Prix na festiwalu Rock In Minsk Fest, gdzie jury w składzie Olaf Deriglasoff, Marek Wiernik, Wojciech Rodek i Jakub Bakuła jednogłośnie przyznało im I miejsce.

Icons Of The Brave został utworzony pod koniec 2007 roku. Większość 2008 roku muzycy spędzi na poszukiwaniach nowego, oryginalnego brzmienia. Każdy z członków zespołu wywodzi się z innych klimatów muzycznych i dlatego razem postanowili stworzyć coś niepowtarzalnego. Ich muzyka to unikalne połączenie dźwięków z głębokimi tekstami. W skład zespołu wchodzą Mark Stewart (główny wokal, gitara) Ajay Marjara (wokal, gitara), Freddie Laurenzi (gitara basowa) Amar Marjara (perkusja).

Rok temu, o tej samej porze, zespół LOV jeszcze nie istniał. A gdy już powstał, odniósł zwycięstwo w programie „Nowa generacja”, wystąpił na festiwalu TOPtrendy, a teraz wydaje debiutancką płytę... Talent poparty ciężką pracą sprawił, że to najgorętsza nazwa wśród młodych zespołów na polskiej scenie. Zaczęło się dwa lata temu we Wrocławiu, od nienazwanego projektu Bartka Kapłońskiego (gitarzysta, realizator dźwięku, kompozytor m.in. przebojów Moniki Brodki) i Andrzeja Strzemżalskiego (wokalista, klarnecista, pianista, kompozytor muzyki do filmów niezależnych).

Piosenki na płycie „MINUS SZUM” wyróżniają się spójnością stylistyczną i aranżacyjną. To zaleta tworzenia w zwartym czasie. Są przy tym odpowiednio zróżnicowane – znajdą się tu numery do poskakania i do przytulania. Wszystkim przyświeca przewodnia myśl, którą muzycy z przymrużeniem oka określają: „romantyzm z niewielkim dodatkiem melancholii”. Najlepszym przykładem jest pierwszy singel, „Wiem”... „Staramy się mówić o sprawach między ludźmi” – mówi Bartek, który napisał tekst. „O tym, że próbujemy sobie poradzić na świecie, a nie do końca nam się to udaje. Przeważnie bierze się to stąd, że komplikacje rodzą się w naszej głowie. Sami sobie przeszkadzamy w osiągnięciu szczęścia i zadowolenia. Namawiamy do tego, żeby samemu zrobić coś ze swoim życiem, a nie zrzucać winę na okoliczności, na los”. Równie urzekająca jest nastrojowa piosenka „O obrotach ciał”. „Romantyczna rzecz, powinna spodobać się dziewczynom. Mówi o tym, że spotykamy się z drugą osobą, chcemy się jak najbardziej zbliżyć, stać drugą połową jabłka... Ale tak naprawdę nie jest to osiągalne. Każdy z nas jest z innej planety. Dzielą nas miliony lat”.

W „Wiem” słychać z kolei ciekawe, komputerowe metafory. Nic dziwnego u zespołu, który wypracował pozycję na portalu MySpace. Bartek: „Lubię, żeby w tekście było coś aktualnego, teraźniejszego. Piosenki z użyciem wzniosłych, archaicznych słów wydają mi się wydumane. Ja nie unikam słów prostych, potocznych, towarzyszących nam na co dzień. Nie udaję natchnionego poety”. Przykładem językowej inwencji jest też mocniejsza brzmieniowo, [„O T O N I E A”]. „To piosenka o tolerancji. Trudno człowiekowi zaakceptować, że wszyscy nie są tacy sami jak on. A jeśli trochę odpuścimy, może nas czekać miła niespodzianka... Przyszło mi do głowy żeby spersonifikować dwie litery alfabetu, nadać im ludzkie cechy, stworzyć przeciwstawne postaci”. Poza Bartkiem teksty pisze Andrzej, nie unikając (jak w „Feng Shui”) osobistych doświadczeń. Ek Po premierze płyty (sierpień/wrzesień 2009) zespół zamierza spotykać się z fanami na koncertach. Biorąc pod uwagę fakt, że zdobył ich już dziesiątki tysięcy wyłącznie za sprawą telewizji i Internetu – rok 2009 będzie należał do LOV.

Trwa ładowanie zdjęć