FOTORELACJA

Kinga Rataj i jej fado na żywo w Krakowie - fotorelacja

Kinga Rataj - krakowska pieśniarka, znana głównie z własnych interpretacji portugalskiego fado, po raz kolejny zawitała do Żydowskiego Muzeum GALICJA. Jej recital złożony z pieśni brzmiących z nutką "saudade" przyciągnął nadkomplet publiczności, która tłumnie wypełniła główną salę wystawową muzeum, na ten wieczór zaadoptowaną do potrzeb koncertowych.

Jak zawsze przy okazji spotkań z portugalskimi melodiami w wykonaniu Kingi, i ten wieczór był dedykowany pamięci królowej fado, Amalii Rodrigues. Niemniej oprócz tradycyjnych piosenek wykonywanych od dziesiątek lat w uroczych zaułkach Lizbony i Porto, artystka sięgnęła po nowszy repertuar - pięknie zabrzmiał choćby subtelny utwór "Amar pelos dois", dzięki któremu kilka lat temu sympatyczny Salvador Sobral wygrał festiwal Eurowizji.

Kinga Rataj po wielu latach eksploracji rdzennej muzyki Portugalii i zaszczepiania jej na polskim gruncie informuje, że trwającym aktualnie cyklem koncertów żegna się z fado. Chce zaprezentować publiczności swoje inne oblicze i niedzielny koncert w położonej na krakowskim Kazimierzu GALICJI ma być pożegnaniem z "Ratajowym" fado dla krakowskiej publiczności. Jednak imponująca frekwencja na koncercie i żywiołowa reakcja słuchaczy z zasłużoną owacją na stojąco po ostatnim numerze wykonanym tego wieczoru pokazuje, że ta odsłona śpiewania w wykonaniu Kingi ma rosnącą grupę słuchaczy i warto byłoby kontynuować tą ścieżkę działalności estradowej. Pozostaje nadzieja, że artystka nie dotrzyma obietnicy pożegnania z portugalskimi melodiami, i kiedy już od nich odpocznie wykonując odmienny repertuar - jak to mawia Marcin Kydryński w radiowej Trójce - fado w wykonaniu Kingi wróci do nas "w stosownym momencie". Cierpliwie poczekamy.

Tego wieczoru artystce akompaniowała dwójka muzyków. Za fortepianem zasiadł stały akompaniator Kingi Rataj - Marek Bazela. Po raz pierwszy w zespole Kingi tego wieczoru zagrała gitarzystka Urszula Stosio.

Prezentujemy garść zdjęć dokumentujących piękny muzyczny wieczór w Żydowskim Muzeum GALICJA.

Trwa ładowanie zdjęć