FOTORELACJA

Festiwal JAZZ JUNIORS w Krakowie - koncert finałowy - fotorelacja

Jazz Juniors - festiwal organizowany nieprzerwanie od 1976, to kilkudniowe święto muzyki improwizowanej, jakie jesienią odbywa się w Krakowie. Tegoroczną edycję zwieńczył koncert w Muzeum Inżynierii Miejskiej, który odbył się w sobotę 30 listopada.

Początkowo finał Jazz Juniors 2019 miał uświetnić wspólny koncert Miroslava Vitousa z Adamem Pierończykiem, który miał być pierwszym występem tego duetu w Krakowie, a zarazem premierą trzeciego wspólnego albumu w dorobku artystów. Z przyczyn zdrowotnych plany te trzeba było zmienić i dyrektor artystyczny i artysta rezydent festiwalu Adam Pierończyk (saksofon tenorowy i sopranowy, zokra) zaprosił słynnego multiinstrumentalistę, kompozytora i producenta muzycznego Mino Cinelu (percussion). W krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej wystąpił również Ernst Reijseger (wiolonczela) grający zarówno solo, jak i w trio z pozostałymi dwoma muzykami.

ADAM PIEROŃCZYK - Saksofonista, kompozytor i lider. Według międzynarodowej prasy, jeden z najbardziej interesujących i kreatywnych muzyków europejskich, a także – jeden z największych innowatorów w polskim jazzie. Pod własnym nazwiskiem wydał ponad 20 płyt, za które zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in. 18 nominacji oraz 2 główne nagrody Fryderyk jako Jazzowy Muzyk Roku oraz za Jazzowy Album Roku. 14 razy wybrany Najlepszym Saksofonistą Sopranowym według magazynu Jazz Forum. W latach 2005-2006 dyrektor artystyczny festiwali Jazz aux Oudayas i Jazz Au Chellah w Rabacie, stolicy Maroka oraz Sopot Jazz Festival w latach 2011 – 2015. Adam Pierończyk współpracował m.in. z takimi muzykami jak: współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Sam Rivers, Archie Shepp, Miroslav Vitous, Gary Thomas, Greg Osby, Bobby McFerrin, Jeff „Tain” Watts, Trilok Gurtu, Tomasz Stańko, Ted Curson, Avishai Cohen, Lage Lund, Orlando Le Fleming, Joe Martin, Jean-Paul Bourelly, Anthony Cox, Joey Calderazzo, Leszek Możdżer. Koncertuje na całym świecie. Do tej pory występował w następujących krajach Europy: Polska, Niemcy, Francja, Włochy, Belgia, Szwajcaria, Austria, Anglia, Szwecja, Słowacja, Dania, Czechy, Węgry, Bułgaria, Rumunia oraz w Rosji, na Ukrainie, w Kazachstanie, Kirgizji, Izraelu, Maroku, Brazylii, USA, Meksyku oraz Chinach.

Mino Cinelu to żywa legenda, jeden z najbardziej cenionych muzyków grających na instrumentach perkusyjnych na świecie. W 1983 roku współtworzył zespół Milesa Davisa podczas trasy koncertowej, w ramach której trębacz po raz pierwszy odwiedził Polskę. Cinelu to także wieloletni partner sceniczny innych tuzów muzyki jazzowej jak i popularnej, takich jak Wayne Shorter, Herbie Hancock, Dave Holland, Dizzy Gilespie, Pat Metheny, Branford Marsalis, Marcus Miller, Christian McBride, Carlos Santana, Peter Gabriel, Johni Mitchell, Elton John, Lou Reed, Patti Smith czy Sting.

Ernst Reijseger to holenderski wiolonczelista i kompozytor specjalizujący się w jazzie i innych gatunkach muzyki improwizowanej, a także współczesnej muzyce klasycznej. Współpracował m.in. z takimi artystami jak Louis Sclavis, Derek Bailey, Han Bennink, Misha Mengelberg, Gerry Hemingway, Yo-Yo Ma, Albert Mangelsdorff, Joëlle Léandre czy Trilok Gurtu. Ma też na koncie współpracę z muzykami z Turcji, Iranu, Senegalu czy Argentyny. Reijseger jest także autorem muzyki filmowej, w tym kilku obrazów Wernera Herzoga.

Trwa ładowanie zdjęć