FOTORELACJA

Jazz Juniors 2019 w Krakowie - fotorelacja

Festiwal JAZZ JUNIORS to jedna z bardziej zasłużonych imprez promujących jazz nie tylko w Krakowie, ale i w Polsce oraz Europie. Kilkudniowe święto muzyki improwizowanej organizowane jest pod Wawelem nieprzerwanie od 1976 roku. Obecnie organizatorem festiwalu jest Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej.

Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors od samego początku mocno wpisywał się w historię polskiego jazzu, bo to przecież na scenie Jazz Juniors swoje pierwsze kroki stawiali tak słynni artyści jak Leszek Możdżer, Krzysztof Ścierański, Zbigniew Wegehaupt, Marek Bałata, bracia Niedzielowie, bracia Pospieszalscy czy zespoły New Presentation, Walk Away i kultowa Miłość.

Dzisiaj Jazz Juniors wciąż należy do ścisłej czołówki jazzowych konkursów, a jego laureaci coraz wyraźniej zaznaczają swą obecność na międzynarodowych scenach muzycznych. Dość wspomnieć, że to właśnie ten krakowski Konkurs odkrył w ostatnim czasie takie osobowości i zespoły jak: High Definition, N.S.I., Levity, Bartosz Dworak, Paweł Kaczmarczyk, Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, Tomasz Chyła Quintet.

Tegoroczna edycja to debiut saksofonisty Adama Pierończyka w roli dyrektora artystycznego imprezy. Listopadowe wieczory i noce z jazzem odbywały się głównie w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, malowniczo położonym nad brzegiem Wisły od strony Podgórza. Jego atrakcyjne położenie być może ze względu na porę roku miało mniejsze znaczenie, ważne, że ta instytucja dysponuje świetną salą do tego typu wydarzeń. Dobre nagłośnienie i światła, wygodne audytorium, kameralna atmosfera sprzyjały kontaktowi z muzykę przez duże M przez trzy jesienne wieczory.

W Cricotece przed festiwalową publicznością wystąpiło sześcioro wykonawców - po dwa koncerty przez trzykolejne dni. Maraton rozpoczął brytyjski saksofonista Will Winson ze swoim kwartetem (w którym przepięknie grał mistrz fortepianu Piotr Wyleżoł) oraz duet niestrudzonego propagatora jazzu i pianisty w jednej osobie - Ethana Iversona oraz saksofonisty Marka Turnera. Ostatni dzień festiwalu to z kolei recital kwartetu Gniewomira Tomczyka i świetny, energetyczny set saksofonisty, wokalisty i rapera Soweto Kincha. Z tych koncertów prezentujemy garść zdjęć w załączonej fotorelacji, gdyż niestety nie udało się nam uczestniczyć w drugim dniu koncertów w Cricotece, gdy przepięknie zaprezentowali się duet wokalistki Yumi Ito z Szymonem Miką na gitarze oraz Markus Stockhausen Intuitive Musik Orchestra - jeden z najmocniejszych niewątpliwie punktów programu tegorocznej edycji JAZZ JUNIORS.

Ten festiwal to także - a może przede wszystkim - konkurs dla młodych muzyków. Przesłuchania konkursowe (a także część festiwalowych koncertów i jam sessions) miała miejsce w klubie PIEC ART. Nagrody wręczono przed trzecim wieczorem koncertowym w Cricotece, a wśród wręczających oprócz dyrektora festiwalu, Tomasza Handzlika i dyrektora artystycznego Adama Pierończyka pojawili się Małgorzata Jantos (przewodnicząca komisji ds. Kultury, promocji i Ochrony Zabytków Miasta Krakowa) oraz Robert Piaskowski (Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Współpracy z organizacjami międzynarodowymi w zakresie dziedzictwa kulturowego Krakowa).

Międzynarodowe jury w składzie: Adam Pierończyk - przewodniczący, Anna Gadt oraz Will Vinson, ogłosiło swoja decyzję dotyczącą nagród w Konkursie Jazz Juniors 2019. Zdobywcą Grand Prix Konkursu zosta
ł zespół Jakub Paulski Trio.
Tytuły laureatów powędrowały do zespołów The Cuban Latin Jazz oraz Kwaśny Deszcz.
Oprócz nagród pieniężnych zespoły, które wyłoniono w ramach Konkursu Jazz Juniors otrzymały od Rady Partnerów Międzynarodowych zaproszenia do udziału w koncertach:
• Jakub Paulski Trio: Jazz nad Odrą (Polska), Toronto Downtown Jazz Festival (Kanada), Nine Gates Festival (Chiny), Fara Music Festival (Włochy), Jazz Festival Croatia (Chorwacja);
• The Cuban Latin Jazz: Polska Jazz Festival/Budapest Music Center (Węgry), Nisville Jazz Festival (Serbia), Ural TerraJazz (Rosja), Nine Gates Festival (Chiny);
• Kwaśny Deszcz: Nine Gates Festival (Chiny).
• zaproszenie do udziału w koncercie w ramach projektu „Jazz Po Polsku” w Azji otrzymał także jeden z sześciu finalistów Konkursu Jazz Juniors - Franciszek Pospieszalski Trio.

Dla najlepszego kontrabasisty w Konkursie Jazz Juniors 2019 nagrodę „Złoty kontrabas” ufundowaną przez Fundację im. Andrzeja Cudzicha otrzymał Franciszek Pospieszalski.

Nagrodę specjalną dla najlepszego polskiego zespołu: statuetkę oraz czek opiewający na kwotę 1.000 Euro, przyznaną przez Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP wręczono zwycięzcy Jazz Juniors - formacji Jakub Paulski Trio.

Koncert finałowy tegorocznej edycji Jazz Juniors początkowo planowany był w Centrum Kongresowym ICE, docelowo jednak przedstawiono go w malowniczym, postindustrialnym wnętrzu Muzeum Inżynierii Miejskiej na Kazimierzu. Dyrektor festiwalu miał w nim zagrać w towarzystwie legendarnego kontrabasisty Miroslava Vitousa, któremu jednak zdrowie nie pozwoliło na przyjazd do Krakowa, więc do współpracy zaproszono cudnego perkusjonistę Mino Cinelu.

Krótką fotorelację z koncertu finałowego zaprezentujemy w osobnej galerii, niżej wspomniana fotorelacja z czterech koncertów, jakie w ostatnich dniach listopada 2019 odbyły się w Cricotece.

Trwa ładowanie zdjęć