FOTORELACJA

BASIA STĘPNIAK-WILK „JUBILEUSZOWA BOMBONIERKA – 25-LECIE PRACY ARTYSTYCZNEJ" w Nowohuckim Centrum Kultury. - fotorelacja

Mija właśnie 25 lat od chwili, kiedy młoda śpiewająca autorka Basia Stępniak otrzymała główną nagrodę Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską, a chwilę później wygrała – Turniej Śpiewających Poezję „Łaźnia” w Radomiu, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie (otrzymała też wówczas Nagrodę im. W. Bellona, przyznawaną najlepszym autorom) oraz inne przeglądy i festiwale. Sezon 1994/95 był dla artystki i jej piosenek przełomowy. Wtedy zadebiutowała też na scenie Lochu Camelot i Piwnicy pod Baranami. Potem były nowe piosenki, recitale, zachwyty publiczności, która polubiła Basi lirykę i humor, płyty, pierwsze miejsca na listach przebojów. I kolejne wyróżnienia – Grand Prix im. J. Kofty Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie, Nagroda Kapituły im. J. Kaczmarskiego za całokształt dokonań artystycznych, nagroda prestiżowego Konkursu im. A. Lindgren, organizowanego przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, za książkę „Tulisia”. Ostatnie lata to też prowadzone przez Basię Stępniak-Wilk salony literacko muzyczne i koncerty w Nowohuckim Centrum Kultury, a także autorska audycja „Muzyczna bombonierka” w Radiu Kraków. W dorobku ma kilka płyt długogrających.

Pochodząca z Lublina artystka od lat mieszka w Krakowie, i z tym miastem związała swoje życie zawodowe, artystyczne i prywatne. W początkowym okresie swojej działalności śpiewała pieśni w pełni autorskie, po związaniu się z krakowskimi kabaretami skupiła się na pisaniu tekstów, a komponowanie melodii to swoich wierszy powierzyła znakomitym kompozytorom. Podczas jubileuszowego koncertu w NCK zabrzmiały pieśni autorstwa Andrzeja Zaryckiego, Ewy Korneckiej, Aleksandra Brzezińskiego, Zygmunta Koniecznego.

W koncercie jubileuszowym „Basia Stępniak-Wilk – 25-lecie pracy artystycznej” usłyszeliśmy jubilatkę oraz artystów, z którymi Basia współpracowała, wykonawców jej utworów. Wystąpili – Grzegorz Turnau, Marek Bałata, Lidia Jazgar, Adrianna Bujak, Ryszard Brączek, młodzi artyści Teatru Loch Camelot. Znakomity, podstawowy kwartet akompaniujący Basi stworzyli: pianista Jasiek Kusek, basista Michał Braszak, multiinstrumentalista Paweł Solecki oraz perkusista Damian Niewiński. Nie zagrała niestety świetna perkusjonistka Gerta Szymańska, która doznała kontuzji stopy. Na scenie pojawili się również akordeonista Grzegorz Palus i gitarzysta Krzysztof Cyran. Wzruszającym momentem było wyjście na scenę dwóch synów Basi - Mateusza i Miłosza. Chłopcy są wychowankami szkół muzycznych w klasie instrumentów perkusyjnych, na wibrafonie i marimbie wykonali utwór instrumentalny, po czym akompaniowali mamie w jednej z piosenek.

Koncert jubileuszowy Basi był jednocześnie inauguracją tegorocznej, 55-tej edycji krakowskiego Studenckiego Festiwalu Piosenki. Impreza odbyła się 12 października 2019, a organizatorem i producentem wydarzenia było Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie. Prezentujemy fotorelację z tego uroczego wieczoru.

Trwa ładowanie zdjęć