FOTORELACJA

Wieczór Irlandzki w GTM -

17 marca w Gliwickim Teatrze Muzycznym odbył się Wieczór Irlandzki podczas którego wystąpili: Bob Bales, Celtic Senses i Duan.
Bob Bales z Mayo – jednego z najbardziej tradycyjnych regionu Irlandii. Stąd właśnie wywodzą się najbardziej „rodowici” muzycy z Zielonej Wyspy. Pochodzi z rodziny mocno zakorzenionej w tradycjach irlandzkich, gdzie od pokoleń, przeznaczeniem każdego mężczyzny była służba wojskowa. W wieku 15 lat, Bob został wcielony do armii (jak kiedyś jego dziadek i ojciec). Kiedy, po 7 latach jego „przygoda” z wojskiem zakończyła się, zajął się w życiu tym, co zawsze czuł gdzieś w środku – muzyką. Celtyckie dziecko - jak mówi sam o sobie; wokalista grający na gitarze i bouzuki. Jego spontaniczna radość, przy jednoczesnym wyczuciu tej szczególnej tęsknoty, którą charakteryzuje się muzyka irlandzka, sprawiają, że każdy widz/słuchacz czuje się częścią żyjącej tradycji Zielonej Wyspy. Tradycje muzykowania w połączeniu z talentem Boba Bales’a oraz wspaniałymi instrumentami, niemal na żywo pokują muzyczną historię Irlandii. Bales jest założycielem i fundatorem organizacji „European House of Arts”, działającej już w 7 krajach Europy (m.in. Niemczech, Francji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Polsce…). Inicjator festiwali, wydarzeń kulturalnych i artystycznych – w ramach działania „EHOA” (m.in. The Art of Culture – Sibiu - Rumunia 2007r.). W latach 1993/1996 mieszkał w Polsce i intensywnie współpracował z Carrantuohill - najlepszym polskim zespołem grającym muzykę irlandzką. W 1994 roku był pomysłodawcą Programu Irlandzkiego podczas Piknik Country w Mrągowie; wraz z Carrantuohill otwierał festiwal, zaczynając uderzeniową dawką muzyki irlandzkiej.

Dorota Czajkowska i Michał Piotrowski są jedyną irlandzką parą taneczną w Polsce. Zanim zaczęli występować razem każde z nich już wcześniej miało w swoim dorobku prestiżowe występy oraz liczne sukcesy. W historii tańca irlandzkiego są pierwszymi Polakami, którzy zaczęli regularnie konkurować na zagranicznych zawodach w tańcu irlandzkim, oraz pierwszymi którym udało zakwalifikować się do kategorii Open (najwyższej kategorii zaawansowania w tańcu irlandzkim). To jedyny w Polsce irlandzki duet taneczny, który sięgnął po laur MISTRZOSTWA EUROPY. Są niewątpliwie najbardziej utytułowanymi polskimi tancerzami w tej kategorii. Zdobywcy wielu międzynarodowych nagród w konkursach i mistrzostwach tanecznych (złote medale w Salzburgu, Mediolanie, Monachium...). Ich wspólny pokaz to widowisko na najwyższym poziomie artystycznym.

Na pierwszy rzut oka zespól stanowi grupę dość przypadkowo dobranych indywiduów. Na co dzień zajmują się zupełnie różnymi rzeczami, a łączy ich jedyna cecha wspólna - zapał do grania. Choć do Irlandii kawał drogi, każdemu z nich w jakiś szczególny sposób bliska jest muzyka tego kraju. Ci z nas, którzy mieli przyjemność odwiedzić Zieloną Wyspę do dziś wspominają irlandzką gościnność, ciepło i przywiązanie do rodzimej tradycji. Częścią tej tradycji jest muzyka, której brzmienie starają się przekazać jak najwierniej, czasem nieco odbiegając od przyjętych kanonów, gdzieniegdzie dodając coś od siebie. Tradycyjna muzyka irlandzka to z jednej strony sztuka, do której podchodzą z szacunkiem i uwagą, a z drugiej strony zjawisko, które daje im ogromną radość, satysfakcję, oderwanie od codzienności. Pewnego dnia postanowili połączyć siły i zobaczyć, co z tego wyniknie - tak powstał zespół Duan (w języku irlandzkim "wiersz, pieśń"), który łącząc w swym znaczeniu słowo i muzykę najlepiej oddaje to, co chcą przekazać.

Trwa ładowanie zdjęć