FOTORELACJA

Kasia Kowalska -

22 lutego w salonie Empik, mieszczącym się w C.H. Silesia w Katowicach, odbyło się spotkanie z Kasią Kowalską - wokalistką, która po czteroletniej nieobecności wraca z nowym krążkiem "Antenpenultimate" (premiera: 10 listopada 2008). Wokalistka z muzyką związana od wczesnego dzieciństwa. W latach 90-tych, zanim nagrała swój debiutancki album, śpiewała z najróżniejszymi zespołami (Fatum, Hetman, Human, Piersi czy Talking Picture)., ale największy sukces przyniosła jej współpraca z Robertem Amirianem i jego zespołem Evergreen – to dzięki niemu została zauważona w 1993 roku przez manager grupy Hey, Katarzynę Kanclerz z Universal Music Polska (wtedy jeszcze Izabelin Studio), która zaproponowała podpisanie kontraktu płytowego.

Jej pierwszy, bardzo dobrze przyjęty album, zatytułowany „Gemini” ukazał się 12 września 1994 roku; zyskał status Złotej, a nastepnie Platynowej Płyty (za 300 tysięcy sprzedanych egzemplarzy). Płytę promowała trasa koncertowa wspólnie z Edytą Bartosiewicz. W 1995 roku Kowalska otrzymała nagrodę Fryderyk ‘94 w kategorii Debiut Roku oraz tytuł Największej Nadziei Polskiego Rocka od redakcji miesięcznik „Tylko Rock”oraz Gran Prix i Nagrodę Publiczności na festiwalu w Sopocie.

Drugi album „Koncert inaczej” miał swoją premierę 20 listopada 1995 roku – to rejestracja przedsięwzięcia z udziałem takich muzyków, jak Henryk Miśkiewicz czy Wiesław Pieregorólka. Na płycie poza rockowymi utworami znalazły się przede wszystkim jazzowo-musicalowe kompozycje (np. Bernsteina czy Gershwina). Album zyskał status Złotej Płyty. W 1996 roku otrzymała nagrodę Fryderyk ’95 w kategorii Piosenka Roku („A to co mam”) oraz tytuł Wokalistki Roku od redakcji miesięcznika „Brum”.

30 września 1996 roku wydała kolejną płytę. Producentem „Czekając na…” był Kostek Yoriadis (Human); album wzbogacono elementami muzyki funky; pojawiła się także sekcja dęta, a utwór „Cos optymistycznego”, promujący płytę, okazał się wielkim hitem.

W 1996 roku zagrała w filmie Macieja Dutkiewicza „Nocne Grafiti”; również śpiewana przez nią piosenka „Straciłam swój rozsądek” znalazła się na ścieżce dźwiękowej oraz promowała obraz.

8 kwietnia 1998 roku wydała czwartą płytę. „Pełna obaw” to album w pełni autorski: Kasia Kowalska jest autorką muzyki i tekstów, ale także zajęła się również jej produkcją. Piosenki „Co może przynieść nowy dzień” oraz „Wyrzuć ten gniew” długo nie schodziły z pierwszych miejsc list przebojów. W 1999 roku otrzymała nagrodę Fryderyk ’98 w kategorii Piosenka Roku („Co może przynieść nowy dzień”).

13 listopada 2000 roku, po dwóch latach przerwy, Kasia Kowalska powróciła w wielkim stylu ze swą piątą już płytą zatytułowaną "5 ". Płyta utrzymana w rockowym stylu została dodatkowo wzbogacona nowoczesnymi dźwiękami, nadającymi jej świeże i oryginalne brzmienie; promowała ją piosenka „Nobody”; zyskała status Złotej Płyty.

W 2002 roku supportowała koncerty wielkich gwiazd – Stinga i Roberta Planta. Jej szósta płyta – „Antidotum” – została wydana 14 października 2002 roku; również zyskała status Złotej, a następnie Platynowej Płyty. Produkcją krążka zajął się Michał Grymuza.

Natomiast „Samotna w wielkim mieście” (2004), którą promowała piosenka „To, co dobre” to płyta nagrana w całości analogowo; opracę fotograficzną stworzył, w niezwykłych miejscach (Tokio i Kyoto), Robert Wolański.

Po czteroletniej przerwie, ukazał się najnowszy album artystki. Na płycie „Antenpenultimate” kreśli muzyczne historie na temat trudnych relacji damsko-męskich. Utworem promującym jest „A ty czego chcesz?”. Sama Kowalska tak mówi o najnowszym wydawnictwie: - W każdym z nas są niezaspokojone pragnienia, tęsknoty i inne demony… chciałam poprzez tę płytę lepiej je zrozumieć i oswoić.

Trwa ładowanie zdjęć