FOTORELACJA

Goran Bregović & Wedding and Funeral Orchestra we Wrocławiu - fotorelacja

Goran Bregović z zespołem Wedding and Funeral Orchestra wystąpił we wrocławskiej Hali Orbita 7 września w ramach obchodów X- lecia Ethno Jazz Festival. Europejska Stolica Kultury zamieniła się w pulsującą rytmem szaloną bałkańską imprezę! W roli suportu wystąpiły wschodzące gwiazdy polskiej sceny muzyki etnicznej, Siostry Matkowskie.

Weselno-pogrzebowa orkiestra urodzonego w Sarajewie syna Serbki i Chorwata z niebywałą lekkością łączy bałkańskie tradycje muzyczne. Bregović otwarcie przyznaje się do tego, że kocha rock'n'rolla i dyryguje orkiestrą dętą grając na gitarze elektrycznej i nie pozwalając roztańczonej publiczności na chwilę oddechu.

Nie ma w Polsce ludzi, którzy nie zetknęli się z jego przebojami, starczy tu wymienić takie utwory jak „Kalašnjikov", „Mesečina", wykonywany wraz z CesáriąÉvorą utwór „Ausência" czy przebojowy duet z Kayah„Prawy do lewego". Niesamowita energia, która przepełnia twórczość kompozytora, zjednuje mu rzesze fanów, przyprawia o zawrót głowy i porywa do tańca. Muzyka Bregovića to synteza cygańskich rytmów i europejskich akordów, zabójcze brzmienie orkiestry dętej i tradycyjne polifonie, ostre gitarowe dźwięki i przepełnione zwodną słodyczą popowe melodie.

Bregović jest przy tym prawdziwym człowiekiem-orkiestrą. Od 1974 do 1989 roku grał w jednym z najpopularniejszych jugosłowiańskich zespołów Bijelo Dugme. Nawiązał bliską współpracę z innym mieszkańcem Sarajewa, wybitnym reżyserem, Emirem Kusturicą. Owocem tej zaskakującej kolaboracji były wybitne i niepokojące filmy „Czas Cyganów", „Arizona Dream" i „Underground". Za muzykę do tego ostatniego filmu, Bregović otrzymał w 1995 roku Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes. Nagrywał z Iggy'm Popem, Cesárią Évorą, wskrzesił karierę Krzysztofa Krawczyka, gra swoją muzykę z niezwykle zróżnicowanymi składami muzycznymi – od małych zespołów i orkiestr po olbrzymie projekty, w które angażuje muzyków grających na instrumentach dętych i smyczkowych bułgarskie męskie chóry i artystów z krajów, w których zdarza mu się występować.

Na koncercie w Hali Orbita było można usłyszeć zarówno wielkie przeboje Bregovića, jak i muzykę z jego ostatniego albumu „Champagne for Gypsies". Jedno jest pewne – nie zabraknie polskich akcentów i muzycznych niespodzianek. Artysta kocha polską publiczność, a publiczność tę miłość odwzajemnia, tańcząc na jego koncertach do utraty tchu. Bałkański wulkan wybuchł we Wrocławiu z pełną mocą!

Siostry Matkowskie od dzieciństwa obcują z muzyką - miłość do grania i śpiewania wyniosły z domu rodzinnego. Są laureatkami licznych konkursów, przeglądów oraz festiwali piosenki. W latach 2010 – 2011 były solistkami Cygańskiego Teatru Muzycznego „Terno” w Gorzowie Wielkopolskim pod kierownictwem Edwarda Dębickiego. Siostry wykonują tradycyjną muzykę cygańską oraz muzykę bałkańską. Nie jest to jednak brzmienie biesiadne, a ambitne melodie z emocjonalnym przekazem. Można usłyszeć w nim charakterystyczne dla muzyki węgierskiej orkiestry smyczkowe, dla muzyki rosyjskiej gitarowe brzmienia eklektyczne połączone z elementami flamenco. W czasie koncertów nie tylko śpiewają, ale również tańczą, wprowadzając publiczność w klimat cygańskiej zabawy.

Trwa ładowanie zdjęć