FOTORELACJA

Fukushima Tree w Imparcie - fotorelacja

Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI miała przyjemność zaprosić na przedstawienie i koncert Fukushima tree upamiętniające tsunami w regionie Tohoku w piątą rocznicę tragicznych wydarzeń. Fukushima tree otwiera Program Japoński realizowanego przez Fundację we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart Wrocław 2016 w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 ze wsparciem EU Japan Fest Japan Committee.

Pierwsza wersja przedstawienia powstała w wyniku współpracy dwójki japońskich artystów pochodzących z Tohoku – aktorki Yumi Sato i pianisty Ko-Ta Ishihara, którzy w 2013 wystawili w Japonii etiudę inspirowaną samotną sosną, która przetrwała kataklizm. W 2015 roku Yumi Sato przyjechała do Wrocławia aby doskonalić technikę pantomimicznej gry aktorskiej w ramach warsztatów organizowanych przez Fundację Pantomima w grupie prowadzonej przez Katarzynę Śnieżkę Sobiszewską, wieloletnią aktorkę Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. To spotkanie dało kolejny impuls i zaowocowało pomysłem stworzenia zupełnie nowego przedstawienia we współpracy (momentami na odległość) trojga artystów. Katarzyna Śnieżka Sobiszewska wniosła do etiudy nową fabułę, reżyserię i opracowała ruch. Główną bohaterkę zagra Yumi Sato, Katarzyna Śnieżka Sobiszewska – Ducha Opiekuńczego , a Ko-Ta Ishihara zapewni oryginalny akompaniament na żywo, a także pojawi się w roli Ukochanego. Elementy tradycyjnej kultury japońskiej w przedstawieniu konsultowała matka Yumi Sato, mistrzyni ceremonii parzenia herbaty.

Etiuda pantomimiczna Bohaterką przedstawienia jest piosenkarka jazzowa, która wspomina ostatnie spotkanie z utraconym ukochanym. Wspomnienia przerywa tsunami, a niespodziewanym ocaleniem staje się Duch Przodków, który pokazuje jej jak mimo przeżytej tragedii tradycja pomaga odzyskać utraconą wolę życia.

Koncert pianistyczny Ko-Ta Ishihara zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty „Meikyo-shisu” poświęconej ofiarom tsunami z 2011 roku.

Trwa ładowanie zdjęć