FOTORELACJA

Rozstaje 2015 w Krakowie - koncerty - fotorelacja

Zachęcamy do obejrzenia kolejnej zbiorczej galerii z tegorocznej edycji festiwalu Rozstaje / Etnokraków, który odbywał się w Krakowie na początku lipca.

Bardzo bogaty program i kilkadziesiąt koncertów organizowanych na kilku scenach - taka była tegoroczna edycja Rozstajów połączonych z festiwalem Euroradio Folk Festiwal.

W tej galerii prezentujemy krótkie relacje z następujących koncertów:

Nomadic Voices (koncert w kościele św. Katarzyny) to pełne skupienia i wewnętrznej, duchowej pasji poszukiwanie artystycznego porozumienia między przedstawicielami odległych kultur. W jego ramach naprzeciw sobie wychodzą wybitni artyści z Sardynii i Mongolii. Wielowiekowa tradycja wokalnej polifonii z południa Europy spotyka się tu z równie fascynującym dziedzictwem śpiewu z serca Azji. To artystyczne świadectwo dialogu, otwartości, tolerancji. W tym projekcie spotykają się członkowie legendarnej sardyńskiej formacji Cuncordu e Tenore de Orosei oraz mongolscy artyści Tsogtgerel Tserendavaa i Ganzoring Nergui.

Maarja Nuut (Koncert w Centrum Kongresowym ICE), skrzypaczka i wokalistka z północnej Estonii, jest zafascynowana twórczością starych wiejskich muzykantów – zarówno melodyjnością ich piosenek, jak i konstrukcją utworów, a także swoistą transowością. Minimalistyczne dźwięki loopera Maarji zabierają słuchacza w wyimaginowaną podróż w stronę ciągle zmieniających się dźwiękowych krajobrazów, które łączą tradycyjne taneczne melodie, piosenki i elementy muzyki live electronics.

Folkowy zespół Laiksne (Koncert w Centrum Kongresowym ICE) powstał w 1993 roku w Rydze. Na jego repertuar składają się dynamiczne pieśni rytualne i łotewskie piosenki liryczne, a także tradycyjna muzyka taneczna. Wokalna formuła proponowana przez grupę jest mocno zakorzeniona w tradycji, ale Laiksne otwarte jest także na wpływy muzyki współczesnej. Proponowane przez zespół pieśni i melodie pochodzą z terenu całej Łotwy, najwięcej jednak z kręgu Latgalii na wschodzie kraju, gdzie tradycje folklorystyczne są dobrze zachowane.

Belonoga (koncert w Muzeum Inżynierii Miejskiej) to artystyczny pseudonim znakomitej artystki Gergany Dimitrovej, wcześniej znanej jako jedna z wokalistek niezapomnianych grup Le Mystère des Voix Bulgares i Eva Quartet. Jej głos można usłyszeć m.in. na płycie „The Arch” nagranejprzed kilkoma laty przez Eva Quartet we współpracy z legendarnym producentem Hectorem Zazou (były to jedne z ostatnich nagrań zrealizowanych przed śmiercią przez tego znakomitego twórcę). Na płycie tej wystąpiło gościnnie ponad pięćdziesięcioro wykonawców: od Billa Frisella i Laurie Anderson po Ryūichiego Sakamoto, Djivana Gasparyana i Bollywood String Orchestra.

Madame Baheux (koncert w Muzeum Inżynierii Miejskiej) + Jelena Popržan z Serbii, Ljubinka Jokić z Bośni, Maria Petrova z Bułgarii oraz Lina Neuner i Dee Linde z Austrii: cztery głosy, szesnaście strun, trzy smyczki plus perkusja i bębny. Ich muzyka jest zabawna i szalona, świeża, kobieca i zuchwała. Madame Baheux przedstawiają chwytliwe piosenki ludowe z Bułgarii, Serbii, Bośni i Macedonii we własnych, odświeżających aranżacjach, autorskie kompozycje członkiń zespołu, a także pieśni Ewana MacColla, Bertolta Brechta i Georga Kreislera.

Kapela Maliszów (scena plenerowa na Placu Wolnica) Jedno z największych odkryć polskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Rodzinna kapela, która zachwyca wszystkich słuchaczy o otwartych głowach i sercach. Kapela pochodzi z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. Założona została przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Zespół inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu: tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Kapela Maliszów gra tradycyjnie – czyli na skrzypcach, basach i bębnie – w sposób archaiczny, ale z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest to szkolne odtwarzanie starych melodii.

Hulajhorod (koncert w Starej Zajezdni) to jeden z najbardziej fascynujących zespołów ukraińskich, powstały w 2002 roku w Kirowohradzie. Grupę tworzą artyści tradycyjni młodego pokolenia, zajmujący się badaniem i rekonstrukcją folkloru muzycznego centralnej Ukrainy. Na repertuar Hulajhorodu składa się tradycyjna muzyka wokalna i instrumentalna oraz tańce zapisane podczas ekspedycji na Połtawszczyznę, Kirowohradczyznę i Czerkawszczyznę.

Trwa ładowanie zdjęć