ARTYSTA MIESIĄCA

LOMBARD

lombard
Artysta stycznia 2012

Zespół Lombard powstał w 1981r. w Poznaniu. Zespół nagrał wiele płyt długogrających. Historyczna Śmierć dyskotece wydana w 1982 roku osiągnęła status Złotej Płyty nakładem 400.000 egzemplarzy. Kolejne lata przynosiły następne gorąco przyjmowane albumy: Live, Szara maść, Anatomia, Wolne od cła i Kreacje. Nowy start po kilkuletniej przerwie to rok 2000 i kolejne wydawnictwa, w nowej rzeczywistości: Deja’Vu , Live 20 lat - Przeżyj to sam i wydane w 2007 roku pierwsze DVD w historii zespołu, z wielokrotnie nagradzanym spektaklem multimedialnym o najnowszej historii Polski, historii Solidarności - W hołdzie Solidarności – drogi do wolności. W styczniu 2012 ukaże się nowy album zespołu zatytułowany "ShowTime".W swojej historii Lombard nagrał wiele dobrze znanych i lubianych przebojów wśród których: nieśmiertelne Przeżyj to sam, dobrze znana Szklana pogoda, Nasz ostatni taniec, Droga Pani z Telewizji, Kto mi zapłaci za łzy, Kryształowa, Taniec Pingwina na szkle, Adriatyk, ocean gorący, Deja’Vu, Patrz!Patrz!, Road to freedom…

Przez ostatnie 30 lat Lombard zagrał tysiące koncertów, gromadząc na nich rzesze publiczności. Niezmiennym liderem zespołu Lombard jest Grzegorz Stróżniak urodzony w Poznaniu, charakterystyczny wokalista grający na instrumentach klawiszowych, kompozytor wszystkich hitów i większości utworów zespołu w tym ponadczasowego hymnu Przeżyj to sam, Szklanej pogody, do dziś zaliczanych do największych przebojów polskiej muzyki wszechczasów. Lombard jest jego muzycznym dzieckiem, swoje życie poświęcił swojemu zespołowi, dlatego też nigdy nie szukał innych projektów, odrzucał wszelkie propozycje współpracy, których nie było mało. Wielokrotnie wybierany wokalistą roku, nagradzany za swoje kompozycje. Muzyka Lombardu, którą tworzy od 30 lat i muzycy, których zaprasza do współpracy inspirowali kolejne utwory, płyty i projekty. Wśród nich warto wspomnieć byłe wokalistki zespołu Lombard: Wandę Kwietniewską i Małgorzatę Ostrowską, gitarzystów: Piotra Zandera, Jacka Królika, Pawła Klimczaka, Sławka Kosińskiego, basistów: Zbigniewa Forysia, Henryka Barana, Michała Burzymowskiego, Grzegorza Warchoła, perkusistów: Przemysława Pahla, Włodka Kempf’a, Artura Malika, Pawła Świcę. Grzegorz Stróżniak nigdy nie zamykał się w obrębie jednego gatunku. Zaskakuje nas jako aranżer na przemian rockowym graniem, łagodnym popem, rapem czy wręcz new metalem… W muzyce Lombardu, wciąż rozbrzmiewa jego fascynacja instrumentami klawiszowymi, syntezatorami, barwami elektronicznymi. Grzegorz Stróżniak jest muzykiem poszukującym, idących z duchem czasu, dlatego nie można zarzucić mu wtórności, kopiowania samego siebie, korzystania ze sprawdzonych patentów.

Od 1999 roku Grzegorz Stróżniak dzieli scenę z charyzmatyczną, poznańską wokalistką młodego pokolenia - Marta Cugier. Autorka tekstów, poezji, prozy, scenarzystka, dziennikarka. Od 16 roku życia na scenie, początkowo jako wokalistka szkolnego zespołu muzycznego i kabaretu, a wszystko zaczęło się od wykonania przed jury utworu „Przeżyj to sam” zespołu Lombard. Wygrała zaledwie 2 Festiwale piosenki młodzieżowej, a już posypały się propozycje współpracy. Zawsze zachwycała swoim niezwykłym zachrypniętym głosem i rockowym zacięciem, choć w jej historii nie brak bluesowych, jazzowych, swingowych doświadczeń. Od pierwszego koncertu z Lombardem w 1999 roku oczarowała publiczność swoją naturalnością i potężnym wokalem. Rudowłosa, niewysoka, zawsze uśmiechnięta i niezwykle wrażliwa 21-latka zaskarbiła sobie serca starych i nowych fanów zespołu. Żeby móc w pełni zaangażować się w Lombard, zrezygnowała ze Studiów Politologicznych w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Jest osobą niezwykle kreatywną, inicjatorką wielu nowych ciekawych projektów.

Przez 12 lat wspólnej pracy Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak stworzyli niepowtarzalny i wyjątkowy duet wokalny na scenie i w życiu, wzajemnie się uzupełniając i wspierając w nierzadko trudnych chwilach. Znani są również z hojności i działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących. Szczególne miejsce w ich sercu zajmują dzieci z Słonecznej Przystani Caritas, Wielkopolskich Olimpiad Specjalnych, Stowarzyszenia Rodziców Niewidomych i Słabowidzących. Od 1999 roku koncertują również z niepełnosprawnymi artystami w Markiem Siwkiem, Agnieszką Kubicką w wspólnym projekcie Symbioza, promując idee integracji.

Teksty Lombardu pisali najwięksi Polscy tekściarze: Andrzej Sobczak, Marek Dutkiewicz i Jacek Skubikowski, oraz do 1991 Małgorzata Ostrowska. Od 1999 roku autorką tekstów jest wokalistka zespołu Lombard Marta Cugier. Lombard istniał w ok. 25 różnych składach, przez zespół przewinęło się ok 50 różnych muzyków. Pierwszy skład zespołu, zmienił się już w 1981 roku. Byli tacy muzycy, którzy w Lombardzie grali zaledwie kilka miesięcy i tacy, którzy zagrzewali miejsce na kilka lat. Skład zmieniał się tak jak toczyły się ludzkie losy. W niektórych przypadkach zmiany podyktowane były osobistymi ambicjami, oczekiwaniami, rozczarowaniami, czasem zwykłymi życiowymi wyborami. Obecny skład zespołu Lombard tworzą: Grzegorz Stróżniak – wokal, instr. klaw. , Marta Cugier – wokal, Daniel Gola Patalas – gitara, Michał Guma Kwapisz – bas, Mirek Kamiński – perkusja.

Początkowo Grzegorzowi towarzyszyły dwie wokalistki Małgorzata Ostrowska i Wanda Kwietniewska waz z zaproszonymi do współpracy muzykami: Maciejem Szymaoskim, Jeremim Sajkowskim, Maurycym Przybyłowiczem i Krzysztofem Kuźniakiem. W tym wokalnym rockowym trio „Lombard” nagrał płytę „Śmierć dyskotece”, która osiągnęła status Złotej Płyty nakładem 400.000 egzemplarzy. Już w 1982.r zespół opuściła Wanda Kwietniewska rozpoczynając solową karierę. Zespół podbijał festiwale wydając kolejne gorąco przyjmowane albumy: „Live”, „Szara maść”, „Wolne od cła”, „Anatomia”, „Kreacje” przy tym bardzo intensywnie koncertując. W 1984 roku Grzegorz Stróżniak otrzymał II nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za kompozycję „Szklana pogoda”, Lombard uhonorowano Nagrodą Publiczności.

Od 1988 – 1991 r. Grzegorz Stróżniak zaangażował się w pracę w Teatrze Polskim w Poznaniu. Współpraca ta zaowocowała czterema musicalami: „Łyżki i księżyc” w którym obok aktorów Teatru Polskiego wystąpił zespół „Lombard”, „Zęby”, „Ujrzane we śnie Vasavadatta” i „Kraina kłamczuchów” dla dzieci. W tym czasie powstały dwie płyty zespołu „Lombard” bez udziału Grzegorza: „Koncert” i „Walcome home”.

W 1991 r. „Lombard” jeszcze raz pojawił się na scenie z trzema wokalistami z okazji 10-lecia zespołu. Powstała płyta „Lombard ’81-‘91”, która ostatecznie zakończyła działalność fonograficzną Małgorzaty Ostrowskiej i Wandy Kwietniewskiej z zespołem „Lombard”.

W 1994r. Grzegorz Stróżniak reaktywował „Lombard” jako „Lombard group” bez wokalistek. Zespół koncertował tworząc kolejne nowe utwory. Płyta koncertowa „Afryka” zawierające nowe kompozycje jak i stare przeboje „Lombardu” ukazała się w 1995 r.

W 1997 r. drogi „Lombardu” i Małgorzaty Ostrowskiej zeszły się tylko na dwa sezony koncertowe. Małgorzata Ostrowska postanowiła rozpocząć solową karierę i definitywnie zakooczyć współpracę z Lombardem.

W 1999 roku wokalistką Lombardu została Marta Cugier. Pierwsza płyta po dziesięciu latach przerwy pt. „Deja’vu”(Pomaton EMI 2000/2001) ukazała się w 2000 roku. Tą nowoczesną płytą Lombard poszerzył grono fanów o kolejne pokolenia. Utwory takie jak „Deja’vu – to już było”, „Patrz! Patrz!”, „Machina myśli” często gościły na listach przebojów w radiach, w MTV i Vivie. W 2001 roku Lombard obchodził swoje 20-lecie. Z tej okazji w Programie 3 Polskiego Radia w Studio im. Agnieszki Osieckiej nagrał płytę koncertową „Lombard 20 lat – przeżyj to sam” (KOCH 2001/2002). Płytę promował teledysk do utworu „Przeżyj to sam” nakręcony po 20 latach jak i przepiękna ballada „Anka” w akustycznej wersji.

W 2004 roku Lombard został zaproszony do Międzynarodowego Obozu Sił Pokojowych ONZ stacjonującego na Wzgórzach Golan w Izraelu. Był to wyjątkowy charytatywny koncert, na który zaproszone zostały wszystkie bataliony sił zjednoczonych: Austriacka, Słowacka, Kanadyjska, Japońska i oczywiście nasza Polska – Polish Infantry Battalion. Podczas koncertu zespół zaprezentował utwór „I say STOP!”, który powstał krótko po ataku terrorystycznym na World Trade Center 11 września 2001 roku.

W 2005 roku Lombard przygotował multimedialne widowisko „Lombard w hołdzie Solidarności – drogi do wolności” przy współpracy z Fundacją Centrum Solidarności, Wystawą Drogi do Wolności, Studio Video Gdańsk, Autorami albumu „Solidarność 1980-2005” i TVP. Trasę rozpoczął wielki koncert na cześć „Solidarności” podczas Festiwalu Jedynki „Przeżyj to sam czyli przeboje z przebojami”. Z tym multimedialnym historycznym widowiskiem „Lombard” objechał całą Polskę, zagrał również na Festiwalach „Poland on the Pier” w Chicago i „Discovery Poland” w Los Angeles pod patronatem Ministerstwa Kultury. Zwieńczeniem koncertów „W hołdzie Solidarności” był transmitowany przez TVP1 koncert „Cały ten czas” z okazji 25 rocznicy powstania legendarnego Video Studio Gdańsk we wrześniu 2006 roku.

W 2006 roku Lombard obchodził 25 rocznicę powstania. Z tej okazji po bardzo intensywnej trasie w Polsce i w USA, 03.12.2006 roku w Poznaniu odbyła się niezwykła Gala VIP LOMBARD 25 - LAT. Zespół wręczył nagrody szczególnie zasłużonym dla Lombardu, wśród których nie mogło zabraknąć Andrzeja Sobczaka, Jacka Skubikowskiego i Marka Dutkiewicza autorów tekstów do muzyki Grzegorza Stróżniaka pisanych w latach ’80. Zespół otrzymał Srebrną Pieczęć Miasta Poznania za 25 lat historii i działalność charytatywną.

W 2006 roku Lombard otrzymał nagrodę Pomocna Dłoń CARITAS oraz wyróżnienie Ubi CARITAS za działalność charytatywną. Za pracę na rzecz osób upośledzonych umysłowo Marta i Grzegorz otrzymali specjalne wyróżnienie od Fundacji Olimpiad Specjalnych.

13.12.2007 roku w Górnośląskim Centrum Kultury, Lombard zarejestrował pierwsze DVD w historii zespołu „W hołdzie Solidarności – drogi do wolności” z okazji 26 Rocznicy Pacyfikacji Kopalni Wujek. Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak odwiedzili również górników pracujących pod ziemią. Zjechali 700m by zapoznać się trudnymi warunkami pracy jakie panują w kopalni.

W maju 2008 roku Lombard był gościem Związku Polaków na Białorusi na zaproszenie Angeliki Borys. Niezwykle patriotyczne i wzruszające spotkanie z Polakami na Białorusi Angelika Borys przypłaciła skazaniem i grzywną za zorganizowanie nielegalnego zgromadzenia. Z okazji „Święta Flagi” i Polonii zespół zaprezentował spektakl „W hołdzie Solidarności – drogi do wolności”. Współorganizatorem koncertu była Polski Konsulat na Białorusi i Związek Polaków na Wschodzie.

Premiera DVD „Lombard w hołdzie Solidarności – drogi do wolności” odbyła się 13.12.2008 roku we Wrocławiu. Lombard zagrał promocyjny koncert pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej, z okazji 27 Rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, na zaproszenie Dolnośląskiej Solidarności.

2009 rok upłynął pod znakiem 20 Rocznicy Obalenia Komunizmu w Polsce i Muru Berlińskiego w Niemczech. Zespół Lombard 4 czerwca 2009 wystąpił podczas koncertu „Zaczęło się w Polsce” wraz z polskimi i międzynarodowymi gwiazdami: Kalie Minouge, Scorpions, Kora, Kombii, Tomek Lipioski i Tilt w Stoczni Gdańskiej. W październiku 2009 roku zespół zagrał mini trasę koncertową w Niemczech z okazji Obalenia Muru Berlińskiego pod patronatem Ministerstwa Kultury Niemiec „Tribute to Solidarność – Road to freedom”. Dzięki staraniom Polonii Niemieckiej w tłumaczeniu na język niemiecki Lombard zaprezentował publiczności swój spektakl multimedialny poświęcony Solidarności w: Monachium, Berlinie, Braunschwig i w Mannheim.

2010 rok to nie tylko praca nad kolejnymi wydawnictwami. Jak co roku zespół zagrał 60 koncertów w całej Polsce w tym niezwykłą trasę koncertową z OKAZJI 30 ROCZNICY NSZZ SOLIDARNOŚĆ pod patronatem NSZZ SOLIDARNOŚD, Fundacji Promocji Solidarności i IPN, z projektem multimedialnym „W hołdzie Solidarności – drogi do wolności”. Odwiedził również Polaków w Wilnie, gdzie wystąpił podczas Dni Kultury Polskiej na Litwie. Rok 2012 przyniesie jeden z najbardziej urodzajnych okresów w historii zespołu. Lombard planuje premierę dwóch płyt studyjnych: SWING (największe przeboje i premierowe utwory w aranżacji jazzowej) i najnowszą płytę autorską zespołu – „SHOW TIME”.

Trwa ładowanie zdjęć