Wielki nieobecny – krótka historia Tima Grundy’ego

wielki_nieobecny__krotka_historia_tima_grundyego

Minęły ponad 3 lata odkąd nie ma go pośród nas. Tim Grundy – znany angielski prezenter telewizyjny i radiowy zmarł 1 lutego 2009 roku w wieku 50 lat. Niektórzy pamiętają zapewne jego programy podróżnicze emitowane przez kanał Discovery. Dla tych jednak, którym postać Tima wciąż pozostaje obca, postanowiłem przybliżyć sylwetkę tego wyjątkowego człowieka. Zapraszam zatem do lektury niniejszego artykułu.

Urodzony 4 lipca 1958 roku w Manchesterze, Tim od najmłodszych lat interesował się środkami masowego przekazu. Zresztą, nic w tym dziwnego. Jego ojciec Bill Grundy – prezenter telewizyjny, zasłynął swego czasu jako autor wywiadu z zespołem Sex Pistols. Tim zapragnął więc udać się w ślady Billa i poszukać swego miejsca w medialnym show-biznesie. W 1975 roku, 17-letni wówczas Tim rozpoczął pracę w rozgłośni radiowej Piccadilly Radio, jako tzw. coffee boy. Jak wskazuje sama nazwa, stanowisko zajmowane przez naszego bohatera nie należało do najbardziej wymagających. Ostatecznie jednak, po 14 latach pracy w rozgłośni, Tim dosłużył się zaszczytnej funkcji prezentera audycji „Breakfast Show”.

Z chwilą tą jego kariera nabrała dużego przyspieszenia. Rozpoczął współpracę z przeróżnymi stacjami telewizyjnymi, z których najistotniejszą dla dalszego rozwoju zawodowego Tima okazała się stacja Discovery. To właśnie dla niej, począwszy od 1995 roku, nakręcił serię programów podróżniczych, pod wspólnym tytułem „Two’s Country” (w Polsce programy te znane były jako „Wielka Wyprawa”). Dzięki swojej nietuzinkowej osobowości oraz poczuciu humoru, Tim bardzo szybko zyskał sobie sympatię ze strony telewidzów. Podróżując od Karaibów, po kraje Europy (w tym Polskę), Grundy odkrywał uroki różnych zakątków świata. Swoją współpracę z Discovery zakończył na początku XXI wieku.

Od 2002 roku Tim poświęcił się pracy w radiu. Występował jako prezenter w programach niezależnej lokalnej stacji radiowej Reading 107. Angażował się także w działalność charytatywną. Był m.in. przewodniczącym Children’s Adventure Farm Trust (CAFT), organizacji którą założył w 1985 roku.

Tim Grundy od lat borykał się z problemami zdrowotnymi. W 2006 roku trafił do szpitala z powodu niewydolności serca. Pozostawał wówczas w śpiączce przez kilka tygodni. Na początku 2009 roku ponownie znalazł się w szpitalu wskutek niewielkiego urazu. Zmarł ku zaskoczeniu wszystkich dnia 1 lutego 2009 roku, a przyczyną jego śmierci była niewydolność wielonarządowa. Fani i przyjaciele oddali mu hołd na antenie jego ulubionego radia.

„Tim był wspaniałym kolegą. To był bardzo, ale to bardzo uroczy człowiek. Jego śmierć zszokowała wielu” – tak scharakteryzował Grundy’ego jego kolega po fachu Dave Ward. Wielbiciele talentu Tima po dziś dzień wspominają dokonania artysty. Domagają się także opublikowania na DVD odcinków „Two’s Country”. Póki co jednak włodarze Discovery pozostają głusi na apele fanów Tima.

Choć Grundy’ego nie ma już na tym świecie, pamięć o nim wciąż pozostaje żywa. Świadczą o tym komentarze ludzi odwiedzających stronę internetową poświęconą Timowi. Liczne wpisy ze strony internautów są dowodem sympatii jaką cieszył się ten niebywale skromny i uśmiechnięty człowiek. Jak przyznaje jego agent Dave Warnick, Tim był nie tylko dobrym prezenterem, „to był naprawdę fajny facet”.

author

Kamil Mroziński

 24.05.2012

Za, a nawet przeciw

Pozbawieni wyboru - rozprawka o polskim radiu

Trwa ładowanie zdjęć