PATRONAT MEDIALNY

Cistercian Monks of Stift Heiligenkreuz - Chant For Peace

cistercian_monks_of_stift_heiligenkreuz__chant_for_peace
Siedem lat temu mnisi z austriackiego opactwa w Heiligenkreuz zupełnie niespodziewanie stali się prawdziwymi gwiazdami za sprawą nagrania albumu z chorałem gregoriańskim. Teraz prezentują nowy projekt łączący tradycje wiary żydowskiej i chrześcijańskiej - album „Chant for Peace” łączy starożytny chorał śpiewany przez cystersów z tekstami ze Starego Testamentu interpretowanymi przez Timnę Brauer, słynną żydowską wokalistkę, która reprezentowała Austrię na Konkursie Eurowizji.

Opactwo Heiligenkreuz jest najstarszym opactwem na świecie stale pozostającym w rękach cystersów, a dziewięćdziesięcioosobowa społeczność tamtejszych mnichów należy do największych w Europie. Projekt jest kontynuacją wydanego w 2008 multiplatynowego albumu Chant – Music for Paradise. Nowy album łączy chorał gregoriański, mający za sobą tysiącletnią historię, z jemeńskimi i chasydzkimi partiami wokalnymi wykonywanymi przez Timnę Brauer. Towarzyszy jej Elias Meiri Ensemble, kameralny zespół muzyczny złożony z wiolonczelistów, gitarzystów, klawesynistów i perkusji.

Projekt zakiełkował, kiedy Timna i ojciec Karol, rzecznik prasowy mnichów, spotkali się przypadkowo w studio telewizji austriackiej, gdzie niezależnie brali udział w talk show. „Opowiedziałam ojcowi Karolowi o swoim projekcie Voices for Peace i powiedziałam, że chciałabym wykonać pieśni żydowskie w kościele” - wyjaśnia Timna. Ojciec Karol rozwija opowieść: „Po spotkaniu posłuchałem nagrań Timny na YouTube, które wywarły na mnie duże wrażenie, w rezultacie zaprosiłem ją, żeby zaśpiewała z nami w opactwie. Na początku byłem bardzo zdenerwowany, ponieważ nie wiedziałem jak pogodzić te dwa różne style wykonawcze. Ale jak tylko Timna zaczęła śpiewać wszystkie moje obawy zniknęły. Uświadomiłem sobie wtedy, jak wielki potencjał może tkwić w połączeniu tych dwóch głęboko zakorzenionych, przekonujących tradycji. Moje serce wypełniło poczucie harmonii, szczęścia i spokoju, jakiego nigdy nie zaznałem”.

Dla Timny tajemnicą ich współpracy jest fakt, że obie tradycje wywodzą się z jednego literackiego i muzycznego źródła jakim są psalmy. „Muzyka Jemeńczyków i chasydów pochodzi od psalmów Starego Testamentu podobnie jak chorał gregoriański”. Ojciec Karol dodaje: „Podjęliśmy decyzję o nagraniu albumu po atakach terrorystycznych w Paryżu. Obecnie rozpowszechnia się na świecie nowy rodzaj antysemityzmu, z którym musimy sobie jakoś radzić. Ale nie chodzi o to, aby otwierać na siłę drzwi. Czekamy, aż Bóg otworzy je dla nas. Tak stało się w przypadku naszego pierwszego albumu, pomysł przyszedł nam do głowy w wyniku przypadkowego emaila. To samo zdarzyło się w przypadku projektu z Timną. Nikt tego nie zaplanował”.

Mnisi niechętnie przyjęli role supergwiazd po wydaniu pierwszego albumu. Ojciec Karol przyznaje, że wymagało to sporo wysiłku zanim udało im się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Otrzymali wiele ofert występów z całego świata, niektóre z tych zaproszeń pochodziły od milionerów. Ale oni odrzucili je wszystkie. „Byliśmy zapraszani na koncerty do La Scali, do Japonii i do Ameryki. Nawet Arnold Schwarzenegger zaofiarował się , że zawiezie nas do Californii swoim prywatnym jetem”- opowiada ojciec Karol. „To było bardzo kuszące, ponieważ on jest, podobnie jak i my Austriakiem, a ja miałem ochotę pojechać do Kalifornii. Ale my jesteśmy mnichami. Kiedy śpiewamy nie bierzemy za to pieniędzy. To są nasze modlitwy, pieśni naszej miłości do Boga. Nigdy nie szukaliśmy sławy lub uznania”.

Lista utworów:
1. Ani Tzame / Psalm 122 (121) „Laetatus Sum”
2. Missa Pro Pace ‒ Introitus: Da Pacem, Domine
3. Missa Pro Pace ‒ Alleluia: Lauda, Jerusalem
4. Missa Pro Pace ‒ Offertorium: Laudate Dominum
5. Missa Pro Pace ‒ Communio: Pacem Relinquo Vobis
6. Libavtini Salomons Hohelied, 4:9–11
7. Ana Pana Dodech Salomons Hohelied, 6
8. Kyrie, Fons Bonitatis
9. El Ginat Egos Salomons Hohelied, 6
10. Missa Pro Virgine Tantum ‒ Introitus: Dilexisti Justitiam
11. Missa Pro Virgine Tantum ‒ Alleluia: Diffusa Est Gratia
12. Missa Pro Virgine Tantum ‒ Offertorium: Filiae Regum
13. Missa Pro Virgine Tantum ‒ Communio: Quinque Prudentes Virgines
14. Ani Ma’amin
15. Halleluia
16. Canticum „Alleluia. Salus Et Gloria”
17. Hymnus „Urbs Ierusalem”
18. Sar Hamemune
19. Im Nin’ Alu
20. Canticum „Benedictus” (Cantum Zachariae)
21. Tzur Manoti
22. Dror Yikra
23. Hymnus „Te Lucis Ante Terminum”
24. Canticum „Nunc Dimittis” (Canticum Simeonis)
Trwa ładowanie zdjęć