PATRONAT MEDIALNY

II Directions In Music Nights

ii_directions_in_music_nights
Harris Piano Jazz Bar to jeden z najdłużej istniejących klubów jazzowych w Krakowie. Działalność rozpoczął w 1997 roku i od samego początku oferował nie tylko regularny program koncertowy, ale również świetną atmosferę, którą wychwalają zarówno goście, jak też występujący na jego scenie artyści z wielu stron świata. Muzyczny program klubu to z jednej strony koncerty gwiazd, muzyków cenionych i uznanych, ale także artystów młodych, stawiających dopiero pierwsze kroki w świecie jazzu. Harris Piano Jazz Bar nie ogranicza się zresztą do jednego stylu czy gatunku, bo na jego scenie podziwiać możemy zarówno szaloną i gorącą muzykę latynoamerykańską, funky, soul, jazzowo-rockowe przeboje, jak też bluesa, jazz tradycyjny czy jazzowy folklor z różnych stron świata.

Z drugiej zaś strony klub oferuje odbywające się cyklicznie jam sessions, w trakcie których młodzi adepci jazzu mają szansę spróbować swych sił i zdolności improwizacyjnych wspólnie z bardziej doświadczonymi muzykami. Poza regularnymi koncertami Harris Piano Jazz Bar bierze również udział w rozmaitych wydarzeniach kulturalnych, takich jak wystawy fotografii, promocje książek i płyt, warsztaty muzyczne oraz festiwale jazzowe.

O niezwykłej wartości i renomie tego klubu na krakowskim rynku świadczy również imponująca lista nazwisk wybitnych artystów, którzy odwiedzili podziemną scenę Harris Piano Jazz Bar w ciągu ostatnich lat, a byli wśród nich tacy giganci jazzu i muzyki rozrywkowej jak: Art Farmer, Garry Bartz, Mike Stern, Karen Edwards, Roberto Flaming, Idris Muhammad, Andy McKee, Xenia Kriisin, Jan Ptaszyn Wróblewski, Michał Urbaniak, Tomasz Szukalski, Krzysztof Ścierański, Jarosław Śmietana, Jorgos Skolias, Marek Bałata czy zespoły Jazz Band Ball Orchestra, Old Metropolitan Band, The Globetrotters.

Wszystko to sprawia, że ta niepozorna piwniczka położona w samym centrum Krakowa przy Rynku Głównym 28 na stałe wpisała się w adresy i kalendarze najważniejszych jazzowych miejsc Krakowa, Polski, a może nawet Europy. Bo Harris Piano Jazz Bar to zakątek wyjątkowy, w którym posłuchać można świetnej muzyki – od szeroko rozumianej klasyki jazzu, po jazzową awangardę.

W tym roku Harris Piano Jazz Bar świętuje 17-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowuje niezwykły program koncertów jubileuszowych, których głównym (ale nie jedynym!) bohaterem będzie krakowski pianista i kompozytor jazzowy Paweł Kaczmarczyk.

Kaczmarczyk to artysta młody, choć już mający na swym koncie liczne sukcesy na arenie międzynarodowej. W 2000 roku rozpoczął nieformalną edukację pod egidą legendarnego krakowskiego jazzmana Janusza Muniaka, w którego zespole gra gościnnie po dziś dzień. Rok później wraz z Michałem Barańskim i Pawłem Dobrowolskim założył własny zespół – KBD Trio – rozpoczynając drogę na jazzowe szczyty. Z zespołem tym zdobył I nagrodę 26. Międzynarodowego Konkursu Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors” w Krakowie, sam zaś wybrany został najlepszym instrumentalistą konkursu. W tym samym czasie trio Kaczmarczyka wywalczyło również Grand Prix na 40. Wrocławskim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą”, a także Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej, Klucz do Kariery Pomorskiej Jesieni Jazzowej, II nagrodę Złotego Krokusa na festiwalu w Jeleniej Górze, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Junior Jazz w Usti nad Labem oraz nagrodę konkursu Kultursalen Hörbiger w Wiedniu.

Kulminacją tej drogi był wydany w 2009 roku w prestiżowym niemieckim wydawnictwie ACT Music album „Complexity in Simplicity”. Właśnie to nagranie otworzyło przed młodym pianistą drzwi do międzynarodowej kariery. Kaczmarczyk bowiem nie tylko zadebiutował w jednej z najważniejszych europejskich wytwórni płytowych, ale stanął też w jednym szeregu z takimi tuzami światowego jazzu jak Lars Danielsson, Nils Landgren, Leszek Możdżer czy sam Esbjörn Svensson, który przez wiele lat był czołowym artystą tego właśnie wydawnictwa. Za wydany w ACT Music album krakowski pianista otrzymał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego – Fryderyk, a także nagrodę „Oskara Jazzowego – Grand Prix Melomani” w kategorii Płyta Roku. Wielokrotnie też wybierany był „Nową Nadzieją Polskiego Jazzu” przez czytelników magazynu „Jazz Forum”.

Parę lat temu Kaczmarczyk zainaugurował niecodzienny cykl koncertów „Directions in Music”, w ramach którego wraz ze swoim zespołem i zaproszonymi gośćmi interpretuje i przybliża dzieła najwybitniejszych twórców światowego jazzu. Artyści sięgali już m.in. po klasykę spod znaku Freddiego Hubbarda, Hanka Mobley’a, Jana Garbarka, Keitha Jarretta czy Raya Charlesa.

Podczas urodzinowych koncertów klubu Harris Piano Jazz Bar, od 24 do 26 kwietnia oraz 3 maja przedstawią nam kolejne cztery odsłony tego właśnie projektu. Na początek „Directions in Music: Eric Dolphy” przypominający twórczość niegdysiejszego króla amerykańskiej awangardy – saksofonisty Erica Dolphy'ego. Bohaterami tej odsłony będą: Paweł Kaczmarczyk (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja) oraz okrzyknięty jednym z największych objawień młodego polskiego jazzu saksofonista Maciej Obara.

Drugiego dnia przypomnimy sobie o zupełnie innej legendzie jazzowego saksofonu wsłuchując się w projekt „Directions in Music: Dexter Gordon”. W postać amerykańskiego mistrza jazzowych ballad i arcypięknego brzmienia wcieli się znakomity saksofonista Piotr Baron. U boku Pawła Kaczmarczyka zagrają ponadto: Maciej Adamczak (kontrabas) i Łukasz Żyta (perkusja). Niezwykle zapowiada się trzeci wieczór cyklu - Directions In Music: Elis Regina – poświęcony twórczości brazylijskiej wokalistki Elis Reginy, której współpraca z Antonio Carlosem Jobimem przyniosła miano mistrzyni bossa novy wszech czasów. W prezentacji tego projektu Kaczmarczykowi towarzyszyć będzie fenomenalna latynoska wokalistka o polsko-peruwiańskich korzeniach Marita Alban Juarez oraz Jose Manuel Alban Juarez (perkusja), Tomas Celis Sanchez (instrumenty perkusyjne), Andrzej Święs (kontrabas).

Finałowy wieczór 17 urodzin klubu Harris Piano Jazz Bar będzie wybuchowy, a to za sprawą projektu „Directions in Music: Headhunters”. Tu muzycy przypomną nam wspaniałe kompozycje Herbiego Hancocka i jego przebojowej grupy The Headhunters, która w latach 70 królowała na rynku szalonego jazz-rocka i energetycznej muzyki fusion. W projekcie tym obok grającego na instrumentach klawiszowych Pawła Kaczmarczyka wystąpią: Olaf Węgier (saksofon tenorowy), Łukasz Belcyr (gitara), Grzegorz Bąk (gitara basowa), Filip Mozul (perkusja), Tomas Celis Sanchez (instrumenty perkusyjne).
Trwa ładowanie zdjęć