FOTORELACJA

Kepa Junkera i Gro Marie Svidal na festiwalu EtnoKraków 2015 - fotorelacja

Podczas tegorocznej edycji połączonych festiwali Etnokraków i Rozstaje 2015 na jednej ze scen - w Centrum Kongresowym ICE wystąpili między innymi norweska skrzypaczka Gro Marie Svidal i hiszpański wirtuoz akordeonu Kepa Junkera.

Kariera Kepy trwa już trzydzieści pięć lat. Jest on jednym z symboli kultury baskijskiej. Jego dokonania zrewolucjonizowały sposób używania akordeonu trikitixa, a także rozumienia i interpretowania tradycyjnej muzyki baskijskiej.
Ze względu na swą otwartość wzbogacił lokalną kulturę wpływami innych stylów, choć – z drugiej strony – jego muzyka jest głęboko zakorzeniona w tradycji.
Kepa stworzył muzykę bez granic, otwartą na inne kultury, na świat, bez kompleksów, z szacunkiem, a przede wszystkim z entuzjazmem i ciekawością wobec każdego, kto kocha to, co robi. Jego bogata dyskografia to ponad dwadzieścia płyt. Urodził się pół wieku temu w Bilbao, od dzieciństwa słuchał popularnych folkowych piosenek. Jest samoukiem. Kepa Junkera to niespokojny duch, pełen pasji, chęci odkrywania własnej ścieżki w muzycznym świecie. Jest twórcą błyskotliwych kompozycji, które oddając hołd przeszłości, wyznaczają zarazem nowe drogi i wskazują przyszłość baskijskiej (i hiszpańskiej) muzyki. Jego koncerty są ozdobą najważniejszych międzynarodowych wydarzeń i festiwali kręgu world music.
W Krakowie zagrali:
Kepa Junkera - guzikowy akordeon diatoniczny trikitixa
Eneritz Aulestia - śpiew, instrumenty perkusyjne
Irati Gutierrez - śpiew, instrumenty perkusyjne
Garazi Otaegi - śpiew, instrumenty perkusyjne
Maria Lasa - śpiew, instrumenty perkusyjne


Gro Marie Svidal należy do grona najwybitniejszych norweskich muzyków grających na hardingfele (Hardanger fiddle) – słynnych tradycyjnych norweskich skrzypcach.
Jej styl gry charakteryzuje się wyjątkową muzyczną energią oraz specyficznie odrębnym, indywidualnym tonem. Svidal angażuje w swoje granie wielkie emocje. Wykonuje przede wszystkim repertuar odwołujący się do lokalnej tradycji dwóch zachodnich okręgów Norwegii – regionów Sogn og Fjordane i Hordaland. Do tych tradycyjnych tematów artystka dodaje wyraźne elementy osobistej interpretacji.
Gro Marie jest też producentką, kompozytorką i tancerką. To wszechstronna artystka z ważnymi doświadczeniami w kręgu muzyki, tańca i teatru. Dzięki swemu talentowi i niepospolitym umiejętnościom, popartym wielką wrażliwością, zdobyła wiele nagród i stypendiów: pierwsze przed laty, jako młoda, debiutująca wykonawczyni, ostatnie całkiem niedawno, już jako dojrzała wybitna artystka: w 2014 roku została mistrzem kraju w grze na hardingfele. Jej muzyka kołysze się od zamyślonych i delikatnych dźwięków po sugestywne i potężne brzmienia. Podczas koncertów Svidal w rewelacyjny sposób nawiązuje kontakt z publicznością. Słuchacze reagują z entuzjazmem na jej wyrafinowaną, ale i spontaniczną muzykę. Artystka współpracuje z wieloma różnymi wykonawcami. Na horyzoncie współczesnej muzyki pozostaje przykładem twórcy znanego i powszechnie szanowanego dzięki swej otwartości, wiedzy i uczciwości.
Na koncie na udział w nagraniu wielu płyt – często jest zapraszana do współpracy przez innych wykonawców. Swój debiutancki solowy album „Hardingfele” nagrała w 2009 roku.

Trwa ładowanie zdjęć